Medence típusok

Melyik medence típusok közül válasszunk?

Amikor medencéről álmodozunk, akkor hatalmas, végtelen, kristálytiszta vízű medence lebeg a lelki szemeink előtt, igaz?

Amikor a tettek mezejére lépünk, és elkezdjük megtervezni a saját kerti medencénket, akkor szembesülünk vele, hogy a medence választék nagyon széles. De milyen legyen a miénk? Mi lenne optimális a végtelen méretű csoda és a kerti kacsaúsztató között?

Medence a kertben életet menthet a meleg nyári hetekben. Azt hiszed a nem fog elférni a medence a kertedben? Nem kell rögtön hatalmas luxus medencére gondolni.

Hová kerüljön a medence a kertben?

A kerti medencét érdemes szélvédett, napos helyre tervezni. Egyrészt a napsütés felmelegíti nekünk a medence vizét, így ritkábban kell fűteni a medence vizét. Másrészről pedig az emberi test vizesen nagyon tud fázni, ha árnyékban, a napsütéstől megfosztva fürdőzik.

A fáktól, cserjéktől, ha lehet, legyen kicsit távolabb. A medence szennyeződésének a felét a lehullott levelek, faágacskák, a növények életének kisebb-nagyobb résztvevői teszik ki. Nagyban növeli a medence vegyszerezését, tisztításával járó gondokat, ha közvetlenül fák és cserjék közé tervezzük.

Érdemes kissé kiemelni a föld szintje fölé. Nem kell rögtön lépcsőkben gondolkodni, de kevésbé fújja bele a szél a mindenféle szemetet, ha van egy pereme a medencének, ami megfogja.

Lényeges, hogy a medence viszonylag könnyen elérhető víz és áram közelben legyen telepítve.

Mekkora legyen a medence a kertben?

A medence mérete három tényezőtől függ.

Az egyik, hogy mire szeretnénk használni.

  • Ha szeretünk üldögélni a vízben, hogy kiáztassuk magunkból a feszültséget, akkor egy kisebb jacuzzi medence is elegendő lehet.
  • Ha úszkálni szeretünk inkább, akkor egy hosszabb, de keskenyebb medence is kiváló választás lesz.
  • Ha nagyobb létszámú családdal és a barátokkal szeretünk óriási fürdéseket rendezni, akkor viszont nagyobb méretű medencében kell gondolkodnunk.

A második tényező, hogy mekkora a kert, és milyenek a domborzati és műszaki körülmények.

És a harmadik tényező a pénztárcánk mérete.

A kerti medencét érdemes a kert szerves részévé tenni. Ha jó helyen van, és megfelelő méretű medencét választottunk, akkor gyönyörű nyárnak nézhetünk elébe.

Milyen szempontok alapján érdemes kerti medencét tervezni? Nézzük, lépésről lépésre.

Nézzük végig a medence választási szempontokat, és a lehetséges medence típusokat.

Gyere be hozzánk és kérdezz ki bennünket, a javaslatainkkal felesleges költségektől és bosszankodástól mentesítheted magad.

Hogyan válasszunk a medence típusok közül?

A medence választás legfontosabb lépése, a tervezés. Fontos, hogy mire szeretnénk leginkább használni a medencét, úszásra, pancsolásra a gyerekekkel vagy csupán a meleg napokon megmártózni kicsit. Ettől függ, hogy kültéri vagy beltéri legyen. Ettől függ a mérete, és egy kicsit a formája is.

Az is lényeges, hogy mobil puhafalu vagy állandó merevfalu medencében gondolkodunk?

Ha állandó, akkor föld feletti, vagy a földbe süllyesztett, földfelszín alatti medencét szeretnénk?

A választható medenceformák választéka végtelen, mi lesz az, ami passzol a kertünkbe és az álmainkban is egyszerre?

Ahhoz, hogy dönteni tudjunk, nézzük át a medence típusokat.

Medence típusok

Az alábbi medence típusokról lesz szó részletesebben:

  • Puhafalú medence
  • Föld feletti medence
  • Föld alatti medence

Puhafalu medence

Puhafalu medence az, amit felfújunk, vagy merevítő lábakkal felállítunk a nyár elején, többnyire a kertben. Az ilyen típusú medencének a fala könnyen sérül, ezért figyelmesen kell kiválasztani a helyét, és a vegyszerezéssel is óvatosan kell bánni.

Dobozban érkeznek, ami tartalmazza a vázat, a fóliát és a szükséges gépészeti egységeket. Pár óra alatt felállíthatok.

Dobozos kerti medence

Azonban ezek a medencék viszonylag olcsók, és kompatibilisek a legtöbb kiegészítő eszközzel és nem kell foglalkozni a téliesítéssel sem. 

Föld feletti medence

A föld feletti, szabadon álló medencék telepítése könnyű, csupán arra érdemes figyelni, hogy a víz és az áram elérhető távolságban legyen.

Föld feletti felállítható medence

Az ilyen típusú medence lehet akár készen műanyagból vagy fémből, mint a föld alá süllyesztett társai. Ezek a medencék a kertben maradnak télen is, ezért a takarítással, téliesítéssel törődni kell.

Föld alatti medence

A föld alá tervezett medence lehet műanyagból, amit „csupán” a helyére kell tenni. De lehet betonozott, épített, csempézett vagy fóliázott medence is.

ovalis medence

Minden esetben ez a legbonyolultabb típusú medence, hiszen földmunkára, betonozásra, gépészeti berendezésekre lesz szükség. Ugyanakkor ezek lehetnek a legnagyobb, szinte végtelen, kristálytiszta vízű medencék.

zsalukoves medence

A különböző típusokról még többet tudhat meg Medence telepítés című írásunkból.

Összegezve

A medence típusa lehet puhafalú, felfújható vagy merevítőkkel épített. A földalatti vagy feletti úgynevezett merevfalú kerti medencék legtöbbször műanyagból vagy fémpalástú fóliás változatúak, vagy betonból építettek. A leendő medencénk típusát attól tegyük függővé, hogy mekkora helyünk van, és mire szeretnénk használni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük